تبلیغات
دیجی سایت - تحقیق در مورد حافظ؛ قرآن و چارده روایت 73 ص (2) (با فرمت word)

دیجی سایت

تحقیق در مورد حافظ؛ قرآن و چارده روایت 73 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 73

حافظ؛ قرآن و چارده روایت

در فرهنگ بشری هیچ خط از خطوط وابسته به زبانهای معروف نیست كه نشان دهنده ی تلفظ كامل فصحای آن زبان باشد. پدید آمدن لهجه ها و گویش ها در درون هر زبان هر امری طبیعی و ناگزیر است. از سوی دیگر، خطها در جنب كاستی ها، كژی هایی هم دارند، یعنی امكان تصحیف نویسی. در خط عربی – فارسی چندین حرف یا گروه حرف هست كه تفاوتشان با یكدیگر فقط در نقطه است و در قدیم تا قرنها این نقطه ها را كتابت در نمی آوردند. بعدها هم كه رعایت آنها شایع شد، همچنان امكان تصحیف نویسی و تصحیف خوانی وجود داشت، و همچنان وجود دارد. به این دلایل و دلایلی كه بعداً گفته خواهد شد، اختلاف قرائات در هر متنی، به ویژه متون كهن پیش می آید.

در همین دیوان حافظ اختلاف قرائات فراوانی رخ داده است. حتی اگر نسخه ی اصلی از دیوان حافظ به خط خود او در دست بود، باز هم این اختلافات پیش می آمد. مگر آنكه هرگز از روی آن استنساخی نكرده باشند و نكنند و فقط همان متن واحد را، آن هم به طریق چاپ عكسی كاملاً روشن و خوانا به طبع برسانند. در این صورت هم فقط یكی از علل اختلاف آفرین، یعنی دخالت نسخه نویسان حذف می شد، ولی بقیه ی علل به قوت خود باقی بود و پدید آمدن اختلاف قرائت و طرز خواندن و وصل و فصل اجزای جمله و نظایر آن ناگزیر بود. بعضی از معروفترین اختلاف قرائات شعر حافظ – كه فرآورده ی طبیعت و تفاوت زبان و خط و تصحیحات و تجدید نظرهای خود او و تصحیفات نسخه نویسان و علل و عوامل دیگر، از جمله دخالت دقت یا بی دقتی و ذوق یا بی ذوق مصححان و طابعان – است از این قرار است:

ورخود / ارخود / گر خود + می دهد هر كسش افسونی / می دمد… + طفلِ یكشبه / طفل، یكشبه؛ سپهرِ بر شده پرویز نیست / سپهر، بر شده پرویز نیست + كشتی شكستگان / كشتی نشستگان + عَبوس زهد / عُبوس زهد (قرائت شاذّ) + به وجه خمار بنشیند / خمار ننشیند + زین بخت / زین بحث + مهیّا / مهنّا + آن تحمل كه تو دیدی / آن تجمل كه تو دیدی + بخور، دریغ مخور/ مخور دریغ و بخور + از سر فكر / از سر مكر + شیخ خام / شیخ جام + بخروشم از وی / نخروشم از وی + بادپیما / باده پیما + پیرانه سر مكن هنری / پیرانه سر بكن هنری + به هوس ننشینی / به هوس بنشینی + به آبی فلكت دست بگیرد / بی ادبیست + بدین قصه اش / بدین وُصله اش + صلاحِ كار / صلاحكار (قرائت شاذ)؛ در باب / دُریاب + گل نسرین / گل و نسرین + شكر ایزد / شكر آنرا + همه ساله / همه ی سال و دهها نظیر اینها.

در قرآن مجید نیز همین مسأله، حتی به طر عمیقتر و سیعتر، پیش آمده است. همه ی قرآن شناسان و مورخان قرآن اتفاق نظر دارند كه قرآن در عهد رسول اكرم(ص) و با نظارت همه جانبه ی ایشان نوشته و در چندین نسخه جمع شده بود، ولی مدوّن بین الدّفـَتین، مانند یك كتاب عادی نبود. حتی اتفاق نظر – ولی در درجه ی كمتری – هست كه ترتیب توالی سوره ها را نیز از آغاز تا پایان، یا در مورد اكثر سوره های قرآن، خود حضرت رسول (ص) تعیین كرده بود. علت آنكه در حیات پیامبر(ص) قرآن به تدوین نهایی نرسید این بود كه تا آخرین سال، باب وحی گشوده بود، و علاوه بر آن گاه گاه از طریق وحی به پیامبر(ص) گفته می شد كه جای آیاتی را جابجا كند. لذا امكان نداشت و پیامبر(ص) مأذون نبودن كه قرآن را به شكل نهائی مدون كنند. به ویژه كه شمار حافظان قرآن و اعتماد بر حفظ آنان بسیار بود. در عهد ابوبكر، علی المشهور بر اثر تكانی كه بر اثر شهید شدن عده ی كثیری از قرّاء و حافظان قرآن در جنگ با مرتدان و مدعیان نبوت پیش آمد، به اهمیت تدوین قرآن پی بردند و زید بن ثابت یكی از جدی ترین و قدیمی ترین كاتبان وحی را مأمور تهیه ی مقدمات این امر حیاتی كردند. او بر مبنای همه ی نوشته های كاتبان وحی و گرفتن دو شاهد از حافظان قرآن بر هر آیه ی مكتوب، این امر سترگ را آغاز كرد كه در عهد خلافت عمر هم، به ویژه با پیگیری او و نیز ترتیب دادن هیأتی از كاتبان و حافظان وحی برای مشورت با زید، جمع و كتابت و تدوین قرآن ادامه یافت.

علل عمده ی اختلاف قرائات چند امر بود از جمله: 1) اختلاف لهجات. چنان كه مثلاً تمیمی ها به جای «حتّی حین»، «عتّی عین» می گفتند؛ 2) نبودن اِعراب در خط عربی و مصاحف امام؛ تا عهد علی بن ابی طالب(ع) كه به رهنمود ایشان و به پیگیری ابوالاسود دؤلی اقدامات اولیه ای صورت گرفت ولی كمال و تكمیل ان دو سه قرن به طول انجامید؛ 3) نبودن اعجام یا نقطه و نشان حروف. برای رفع این نقیصه در اواخر قرن اول، در عهد حجاج بن یوسف، كوششهائی به میان آمد ولی كمال و تكمیل آن نیز تا آخر قرن سوم طول كشید؛ 4) اجتهادات فردی صحابه و قاریان و به طور كلی قرآن شناسان كه هر یك استنباط نحوی و معنایی و تفسیری خاصی از یك آیه و كلمات آن داشتند؛ 5) دور شدن یا دور بودن از عهد اول اسلام و مهد اول اسلام – مكه و مدینه؛ 6) نبودن علائم سجاوندی و وقف و ابتدا و هر گونه فصل و وصلی كه بعدها علم قرائت و تجوید عهده دار تدارك آن شد. نمونه ی معروفی كه از این كمبود زاده شده و اختلاف نظر كلامی دامنه دار و دراز آهنگی در میان فریقین پدید آورده، وقف یاعدم وقف در كلمه ی «الله» و «العلم» در آیه ی هفتم سوره ی ال عمران است: ... و ما یعلم تأویله الاّ الله [ ] و الراسخون فی العلم [ ] یقولون آمنّا به كلٌّ من عند ربنا؛ كه طبق علامات وقفی كه در تمامی یا اكثریت قرآنهای خطی و چاپی آمده، پس از «الله» و «وقف لازم» تجویز شده است. ولی بعضی، و بلكه بسیاری از مفسران شیعه این وقف را نه در آنجا، بلكه پس از كلمه ی «العلم» لازم می دانند. این تفاوت در وقف، یا به تعبیر امروز در نقطه گذاری، باعث تفاوت معنایی عمیقی می شود. چه در صورت اول و وقف پس از «الله»، معنای آیه این می شود كه تأویل آیات متشابهه را فقط خداوند می داند؛ و راسخان در علم سر تسلیم و ایمان و اذعان فرود می آوردند. و در صورت دوم «الراسخون فی العلم» عطف به «الله» می شود، و چنین معنا می دهد كه آنان نیز تأویل آیات متشابهه را می دانند.

اختلاف قرائات در سراسر قرآن مجید، طبق كتاب التیسیر فی القراءات السبع، تألیف ابوعمر و عثمان بن سعید دانی ( 372-444ق)، كه از معتبرترین و كهن ترین منابع ثبت قرائات هفتگانه و روایان چهارده گانه است، در حدود 1100 مورد، از مهم و غیرمهم است و بیشتر از دو سوم از آنها به ادغام یا اظهار یا حاضر / غایب خواند صیغه ی مضارع ( به اختلاف «یـ» و «تـ» بر سر فعل مضارع) مربوط می شود

حال باید دید مراد از چارده روایت چیست؟ از قرّاء سبعه عده ی كثیری نقل كرده اند، ولی قران شناسان و قرائت شناسان بعدی، روایت دو تن از راویان هر قاری را كه از نظر ضبط و صحت سند و طول ملازمت و آموزش نزد قاریان یا مقریان هفتگانه، دقیقتر و پذیرفتنی تر بوده است، به اصطلاح استاندارد كرده اند، لذا چهارده روایت پدید آمده است. در اینجا اسامی قاریان هفتگانه و راویان چهارده گانه ی آنها را – كه صاحبان چهارده روایت اند نقل می كنیم:

1) عبدالله بن عامر دمشقی (متوفای 118 ق). راوی اول او: هشام بن عمار (153-245ق)؛ راوی دوم او: ابن ذَكْوان، عبدالله بن احمد (173-242ق).

2) عبدالله بن كثیر مكی (45-120ق). راوی اول: البَزّی، احمد بن محمد (170-ح 243ق)؛ راوی دوم: ابوعمر محمد بن عبدالرحمن ملقب به قُنْبُل (195-291ق).

3) عاصم بن ابی النَّجود (76-128ق). راوی اول: حفص بن سلیمان (90- ح 180ق)؛ راوی دوم: شعبة بن عیّاش (95-194ق).

4) زَبّان بن علاء = ابوعمر و بصری (ح 68-154ق). راوی اول: حفص بن عمر الدوری (متوفای 246ق)؛ راوی دوم: ابوشعیب سوسی، صالح بن زیاد( 190-261ق).

5) حمزة بن حبیب كوفی (80-156ق). راوی اول: خَلاّد بن خالد كوفی = ابوعیسی شیبانی (142-220ق)؛ راوی دوم: خَلَف بن هِشام (150-229ق).

6) نافع بن عبدالرحمن مدنی (70-169ق). راوی اول: وَرْش، عثمان بن سعید مصری 0110-197ق)؛ راوی دوم: قالون، عیسی بن مینا 0120- ح 220ق).

7) كسائی، علی بن حمزة (119-189ق). راوی اول: لیث بن خالد (متوفای 240ق)؛ راوی دوم: حفص بن عمر الدوری (كه راوی ابوعمر و بصری، زبّان بن علاء هم بوده است). (برای تفصیل بیشتر ← التیسیر دانی، استانبول 1930، صص 4-7؛ النشر ابن جزری، قاهر، ج 1، صص 99-174؛ ترجمه ی الاتقان تهران، امیركبیر، 1363، ج 1، ص 246).

باید گفت كه پس از احراز اعتبار و اشتهار این روایات چهارده گانه، بعضی قرائت شناسان قرون بعد، سه قاری بزرگ دیگر را نیز پذیرفته اند، ودیگر به روایات و قرائات دیگران اعتنا و اعتماد نكرده اند. سپس در قرون بعدتر، سه روایت و قرائت از این میان بر سایر قرائات تفوق یافته است كه عبارتند از روایت الدوری از ابوعمر و بصری؛ روایت ورش از نافع؛ و روایت حفص از عاصم. بعدها روایت عاصم بر روایت الدوری فایق شد و جز در مغرب، روایت ورش را هم تحت الشعاع قرار داد. و هنگامی كه عصر طبع قرآن فرا رسید، عمدتاً روایت حفص از عاصم را مبنا قرار دادند و امرزه اكثریت قریب به اتفاق قرآنهای سراسر جهان اسلام به این روایت و قرائت است.

اینكه حافظ قرآن را به چارده روایت از برداشته به این معنی است كه در هر سوره، كلمات و تعابیر هر آیه ای را كه دارای اختلاف قرائت بوده، بر طبق روایات چهارده گانه ی استاندارد كه بر شمردیم، باز می شناخت؛ و فی المثل می دانسته است كه حفص – راوی عاصم، و به روایت از او – در آیه ی سیزدهم از سوره ی احزاب، «لا مُقام لكم» را به ضم میم مقام خوانده است بقیه، یعنی 13 راوی و 6 قاری دیگر، به فتح میم خوانده اند. طبعاً در همه ی قرآنهای چاپی موجود هم، كه روایت حفص از عاصم را مبنا قرار داده اند، طبق روایت او ضبط شده است.

به عبارت دیگر می توان گفت كه حافظ حدود 1100 مورد اختلافات قرائت قرآنی را (طبق ثبت كتاب التیسیر كه از دیر باز معتبر و مطرح بوده) از برداشته و نسبت به آنها چنان احاطه و استحضار ذهنی داشته كه در هر مورد وجوه مختلف آن را با استناد به بعضی از راویان چهارده گانه – یعنی به بعضی از چارده روایت – بیان می كرده است. بدیهی است كه درهر مورد از اختلاف قرائات، چهارده قول یا قرائت یا روایت نداریم، بلكه یكی یا گروهی از راویان، آن قرائت را روایت كرده اند و باقی قرائت دیگر را. و بندرت اتفاق افتاده است كه گروه قاریان و راویان در یك مورد، سه یا چهار نظر مختلف و متفاوت از هم داشته باشند.

حال نظری به معنای این بیت حافظ:

عشقت رسد به فریاد ارخود به سان حافظ

قرآن زبر بخوانی در چارده روایت

سایر محصولات :
تحقیق در مورد حكیم ابوالمجدود مجدودبن آدم سنایی 18 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل...

تحقیق در مورد حضرت نوح 9ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین...

تحقیق در مورد حضرت امام زین العابدین علیه السلام (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حسن علی منصور (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل...

تحقیق در مورد حسن دهلوى 5ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین...

تحقیق در مورد حروف اضافه رابط بین زمان و مکان 48 ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حروف ابجد 7ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین...

تحقیق در مورد حروف ابجد 7ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید...

تحقیق در مورد حجاج بن یوسف (با فرمت word)

لینک دانلود و...

تحقیق در مورد حافظ؛ قرآن و چارده روایت 73 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل...

تحقیق در مورد حافظ1 (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین...

تحقیق در مورد حافظ (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین...

تحقیق در مورد حافظ چکیده‌ی تاریخ ایران 8 ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حافظ ومعشوقه خواهی 8ص (با فرمت word)

لینک دانلود و...

تحقیق در مورد حافظ ومعشوقه خواهی 8ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حافظ و اشعار او 14 ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حافظ و اشعار او 14 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حافظ نامه 10 ص (با فرمت word)

لینک دانلود و...

تحقیق در مورد حافظ نامه 10 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حافظ شیرازی (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حافظ شیرازی (3) (با فرمت word)

لینک دانلود و...

تحقیق در مورد حافظ شیرازی (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل...

تحقیق در مورد حافظ شیراز 10ص (با فرمت word)

لینک دانلود و...

تحقیق در مورد حافظ شیراز 10ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل...

تحقیق در مورد حافظ شیرازی 21 ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین...

تحقیق در مورد حافظ شیرازی 21 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید...

تحقیق در مورد حافظ 22 ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید...

تحقیق در مورد حافظ 22 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و...

تحقیق در مورد حافظ (3) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین...

تحقیق در مورد حافظ (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و...

تحقیق در مورد حافظ 33 ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد حافظ 33 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد جوجه اردک زشت (با فرمت word)

لینک دانلود و...

تحقیق در مورد جوجه اردک زشت (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل...

تحقیق در مورد جوانمردی (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل...

تحقیق در مورد جلال آل احمد (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین...

تحقیق در مورد جلال آل احمد 112 ص (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد جلال آل احمد 112 ص (2) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل...

تحقیق در مورد جلال آل احمد (4) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید...

تحقیق در مورد جلال آل احمد (3) (با فرمت word)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت...

تحقیق در مورد کارگاه اصول عملیات واحد (چربی ها)

دانلود پروژه کارآفرینی و طرح توجیهی پرورش گل و گیاه زینتی ,word

دانلود پروژه کامل کارآفرینی و طرح توجیهی پرورش شترمرغ ,( به همراه آموزش پرورش شتر مرغ), word

پاورپوینت در مورد جعل اسناد و راههای مقابله با آن

دانلود پروژه کامل کارآفرینی و طرح توجیهی پرورش شترمرغ ,( به همراه آموزش پرورش شتر مرغ), word

دانلود پروژه کارآفرینی و طرح توجیهی پرورش گل و گیاه زینتی ,word

پروژه کار آفرینی راه اندازی مجتمع پرورش شتر مرغ

تحقیق در مورد اثرات قاچاق كالا

دانلود کارآفرینی طرح توجیهی پرورش شترمرغ

دانلود کارآفرینی و طرح توجیهی پرورش ماهی کپور

دانلود پروژه جامع کارآفرینی و طرح توجیهی تولید صندلی پلاستیکی

دانلود زندگی نامه فردوسی , word

پروژه كار آفرینی انواع پست های فشار قوی,word

دانلود کارآفرینی و طرح توجیهی آموزشگاه موسیقی ,word

دانلود پروژه کارآفرینی تولید الکل صنعتی از خرما, word

دانلود مقاله جامع و کامل انواع گیت در معماری کامپیوتر , word

تحقیق در مورد کارآفرینی در مدیریت علوم انسانی

تحقیق در مورد کارگاه اصول عملیات واحد (چربی ها)

دانلود مقاله زندگی نامه عطار نیشابوری , word

طرح توجیهی گلخانه(خیار – گوجه فلفل بادمجان) (بافرمت word)سال 95

کارآفرینی و طرح توجیهی تولید مبلمان

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی تولید نئوپان از برگ درخت خرما (بافرمت word)سال 95

کارآفرینی و طرح توجیهی تولید خودکار

دانلود پروژه کارآفرینی و طرح توجیهی تولید تولید ترانس ,word

طرح توجیهی گلخانه(خیار – گوجه فلفل بادمجان) (بافرمت word)سال 95

توضیحات بیشتر - دانلود

طرح توجیهی تولیدقطعات بتنی (کارگاه بلوک سازی) (بافرمت word)سال 95

توضیحات بیشتر - دانلود

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی مرغداری (بافرمت word)سال 95

توضیحات بیشتر - دانلود

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی تولید نئوپان از برگ درخت خرما (بافرمت word)سال 95

توضیحات بیشتر - دانلود

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی تولید سبد (بافرمت word)سال 95

توضیحات بیشتر - دانلود

طرح توجیهی فنی فرایند تولید رب (بافرمت word)سال 95

توضیحات بیشتر - دانلود

طرح توجیهی کارخانه رب (بافرمت word)سال 95

توضیحات بیشتر - دانلود

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی بازیافت مواد پلاستیکی (بافرمت word)سال 95

توضیحات بیشتر - دانلود

دانلود پروژه بررسی میزان كاهش آلایندهای خروجی اگزوز دراثرسرویس و تنظیم موتور خودرو

دانلود پروژه کامل بررسی كانیهای در بردارنده‌ عناصر نادر خاكی شامل : مونازیت ، باستنازیت و زینوتایم و كاربرد آن در ایران(با فرمت ورد)

دانلود مقاله کامل تبیین چشم انداز نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران در بسترجهانی شدن

پاورپوینت درباره درباره نور

پاورپوینت درباره فرایند جوشکاری پلاسما

پاورپوینت درباره غشا, فیلتراسیون و انواع غشا

پاورپوینت درباره فرآورده های شیلات

پاورپوینت درباره عوامل ضد میکروبی طبیعی و بازدارند در شیر

پاورپوینت درباره خط ویژوال کارآمد زیر تکنیک هایی برای روبات موبایل

پاورپوینت درباره حماسه سیاسی


کلمات کلیدی :روایا چهارده گانه راویان چهارده گانه حدود 1100 مورد امكان صحیف نویسی مورد حافظ؛ قرآن راوی اول راوی دوم اخلاف قرائا چارده روای چهارده گانه laquo اللهraquo حافظان قرآن كرده اند حافظ؛ قرآن laquo اخلاف ndash قرائا چهارده چارده ابوعمر

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :